Zásoba mražených borůvek sice není bezedná, ale nějak na ně nebyl zatím čas. Jednu várku jsem nechala trochu rozmrazit a zatím přemýšlela o těstě - jakmile jsem se rozhodla pro koláčovou formu, bylo to vyřešené, do té udělám nejsnáze křehké těsto a je to.
Na těsto jsem použila 200 g hladké mouky, 100 g tuku (Zlatou Hanou), 1 žloutek a dvě či tři lžíce vody, aby šlo zpracovat. Zadělávám ho v míse, to je praktičtější. Na borůvky samozřejmě musí přijít drobenka. Tu dělám tak nějak odhadem z plátku másla necelý centimetr silného, hrstě cukru a dvou hrstí mouky, řekla bych.
Těsto jsem do formy natlačila ručně, mohlo by ho být i víc - i ze 1/4 kila mouky. Koláč se upekl snadno. Drobenky bylo akorát.
Koláč byl pěkně tenký, šel dobře z formy a zmizel raz dva. Mně se u něj dobře vzpomíná na teplé letní dny a na návštěvu u přítelkyně, která mi tyhle borůvky nasbírala.
Poslední borůvky jsem šetřila pro syna, ale pak to musela být rychlovka - sáhla jsem proto po osvědčené a jednoduché skleničkové buchtě, která si s ovocem a drobenkou spolehlivě rozumí.
Poměr na velký hluboký plech je 2 sklenice polohrubé mouky, 1 sklenice pískového cukru, 1/2 litru kefíru, 1 vejce, 1/2 sklenice oleje, 1 prdopeč. Použila jsem tříčtvrtinové množství do pekáčku 25x30 cm, vyloženého papírem na pečení. Místo jogurtu jsem dala zakysanou smetanu, kterou jsme chtěla taky už spotřebovat, cukru a prášku méně. Těsto je zamíchané hned. Drobenka byla skoro z 50 g másla, té ale není nikdy dost.
Borůvek a rybízu jsem měla celkem jistě půl litru, bylo to tak akorát. Rybíz jsme ještě posypala cukrem, jen na drobenku jsem nespoléhala.
Pekla jsem zvolna na 180 stupňů. Koláč chutnal, na svačinu či k snídani se dobře hodí.
Chcete mě podpořit? Hlasujte ve finále soutěže Jak chutná Praha o můj recept na špekové knedlíky nebo jehněčí na majoránce. Platí až do posledního května.
Žádné komentáře:
Okomentovat