sobota 30. května 2015

Sezónní tipy do kuchyně

Čas omáček a pečeného masa v závislosti na počasí v mé kuchyni ustává. Čerstvá zelenina a lehčí pokrmy se nabízejí samy. Kdo stále tápe, co vařit den za dnem, najde inspirace od mé plotny níže.




Využívám poločasu mezi velkými akcemi, které mám letos na programu, abych "požala", co se v mojí kuchyni dělo od Velikonoc.

Kulaté cukety mě vždy dostanou, tedy nalákají, nevím, proč se mi zdají tak roztomilé a přátelské :) Narazím na ně však zřídka. Letos jsem je pekla už dvakrát, zcela klasicky plněné mletým masem a s trochou sekaných rajčat navrch. Vydlabanou dužinu přidávám též, kořením pepřem a česnekem. Kdo to ještě nezná, najde podrobněji tady.
Kuskus se k nim hodí ideálně, i rýže může být, ale nezapomeňte udělat dost šťávy na dně pekáče - před dokončením podlijte, aby se do ní rozpustily všechny přípečky.


Zapekla jsem pěkné silné pórky s bešamelem. Postupovala jsem stejně, jako jsme zapékali čekanku s Dášou. Špalíky póru na šířku pekáče jsem přepůlila po délce a trochu orestovala na pánvi. Opepřila jsem je, zamotala do šunky (4 velké plátky) a zalila poctivě provařeným bešamelem (aspoň 10 minut). Na 4 kousky (2 póry) je potřeba 30 g mouky a másla, 500 ml mléka, ochuceným pepřem i muškátovým oříškem. Navrch jsem nasypala strouhaný sýr. Pór byl pečený asi za 20 minut. S brambory vydá na samostatné jídlo, dávala jsem dva kousky na porci.


Řapíkový celer používám často místo bulvového, jednoduše pod maso a do polévky, ale nyní jsem ho dala ve větším množství spolu s mrkví, oboje na větší kousky a dost cibule k tomu, péci společně s kuřecí roládou, tedy vlastně jen vykostěným a zamotaným plátem z celého kuřete, aneb kuře na zelenině 100x jinak. Upeklo se výborně a další příloha již nebyla nutná. Zeleniny musí být dost, pečením a dušením se hodně smrskne.

Přidám i jednoduchý recept na mušle, je to rychlovka. Dělaly jsme si je společně s máti a tetou. Ta si na ně sama netroufala, ale já jsem se k jejich domácí přípravě rovněž ještě nedostala, ač teorii nastudovanou mám a nedávno byly i u Pohlreicha. Kilo čerstvých mušlí-slávek bylo zakoupeno v prodejně Nowaco v Havlíčkově ulici. To mám nějak mimo trasy, ještě jsem tam ani nebyla.
Mušle se omyjí a očistí. V první fázi se vyhodí ty, co jsou otevřené. Lehce pootevřené kousky jsme ponechaly (bez následků). Na velkou pánev jsme daly máslo s olejem, cibuli, česnek, řapíky a zpěnily. Pak jsme přihodily mušle a trochu vše podlily bílým vínem, přisolily a připepřily, protřásly. Za pár minut se lastury otevřou a je to. Na misky jsem na ně přidala medvědí česnek, může se dát i hodně nasekané petrželky. Kilo vystačí na 2-3 porce. Mušle se vytrhne prázdnou lasturou nebo vidličkou. Vyhodí se pro změnu ty neotevřené. Vůbec se toho nebojte, mušle jsou zábava. K mušlím jsme si opekly bagetky a nalily vína. Musím je zařadit častěji, ovšem osoba blízká je nejí, tak to je trochu na překážku.


Medvědí česnek si mě získal vloni, když mi kamarádka přinesla skleničku nasekaného lupení v oleji. Najdete o něm vč. receptu v minulém článku. O artyčoku jsem už psala, chřest zatím byl jen jednou, musím se ještě po nějakém podívat, jeho sezóna končí do svatého Jana. Uvařila jsem zatím polévku a upekla koláč. Na slané koláče se inspirujte zde, dá se využít hodně druhů zeleniny. Nejčastěji dávám krom chřestu špenát.


Další jednoduchosti jen výčtem: restovaná krůtí játra na víně a rozmarýnu, italské risotto se žampiony nebo špenátem, salát z červené čočky, salát s avokádem, žampionová polévka, kuře na houbách, lokše, fazolky jako příloha...

Žádné komentáře:

Okomentovat