čtvrtek 4. června 2015

Kavárna o Muzejní noci

Všímáte si, jak postupně jídlo a jeho příprava nabývá na popularitě a stává se neodmyslitelnou a rovnoprávnou součástí rozličných programů a akcí? Už nejsou jen spešl eventy pro foodlovery, ale jako samostatná atrakce je nějaké zajímavé jídlo nabízeno i tam, kde bychom to hned nečekali...



Byly doby, kdy takovým všeobecně populárním koníčkem byla zahrádka nebo chalupa, dnes tedy vaření a jídlo.
A tak jsem dostala nabídku zajistit provoz občerstvení v rámci Muzejní noci v knihovně. Tématem je Praha, proto jsem navrhka vytvořit Pražskou kavárnu, která by měla trochu připomenout kavárny v 20. a 30 letech.
Oslovila jsem už z RD osvědčené pekařky a cukrářky Elišku (Gateaux monde) a Hanku (Dortíky od Hanky) a začaly jsme vymýšlet, co prvorepublikového připravíme.
Tedy - ani v dosti bohaté literatuře o kavárnách se o nabízených pokrmech a nápojích moc nepíše, dozvíte se spíš, kolik stála černá káva a kolik komu dlužil třeba Hašek, kde se který literát s kým pohádal, ale jinak o menu nic moc. Některé malé kavárny podávaly prakticky jen ty nápoje, větší zase fungovaly jako restaurace.


Dalším zdrojem mi byla kuchařka Jak se vaří u Šroubků, kde se najdou různé linecké dorty, větrníčky a věnečky, kremrole, záviny a řezy z té doby. Populární byl dle pamětníků i punčák. Některé z nich nabídneme.
Pak jsem si ještě vzpomněla na chlebíčky a pražskou šunku. Víte, že před jejím vynálezem byla šunka jen sušená (jako pršut)? Teprve technologie vzniklá u pražských řezníků to změnila:
Pražská šunka je světlá šunka na kosti, upravená tzv. Pražským řezem, krytá slabou vrstvou jemného tuku, částečně s kůží a vyuzená dozlatova, lehce ovařená.
Snad i s ní se podávaly ony obkládané chleby, o nichž se píše v knihách o kavárnách.
V hlavě jsem vydolovala spojení "kavárenský koláč" a po marném gůglování jsem si uvědomila, že o něm psala Šárka gurmánka, a opravdu jsem ho na jejích stránkách našla. Musela jsem ho hned vyzkoušet a byl vskutku báječný, s plátky mandlí je ale lepší než s hranolky, které jsem použila poprvé. Navíc je suchý, a tak pár dnů vydrží a neutrpí ani v teplém počasí, na krémy to v červnu moc nevidím. Ten budu péci já.


Taky koblihy seženu, ale nemyslím na házení (Saturnin). Preclíky patřily spíše do hospody, ale jak vidno z obrázku, budou, a snad přijdou též vhod.
A samozřejmě nějaké nápoje, to zase se povede zrealizovat díky iTescu, tím se ušetří dost manipulace. Chystáme i domácí limonády. Kávu zajistíme kolumbijskou a z kapslí. A kohoutkové vody bude dost, když se vše vypije...


Podle zkušeností minulých let se čeká dosti návštěvníků, ale kolik a čeho by chtěli jíst a pít, to známo není. Tak snad to klapne.
Pro mě je to zas nová zkušenost právě v tom množství. Kelímky, sáčky a tácky jsem si už objednala online, dělám různé rozpisy a seznamy. Zajišťuji taky další pomocníky, tedy otravuji tím všechny v okolí :) U máti jsem vybrala všechny bílé lajntuchy, zaúkolovala údržbu kvůli lednicím, kolegy kvůli novinám v rámech, šatnáře kvůli úklidu prostor, kde kavárna bude. Jako u každé větší akce je takových drobností potřeba spousta. Vybavit dobře zázemí i prostory pro návštěvníky je podmínkou. Dekorace pojmeme co nejlépe, použijeme nějaké fotografie kaváren a dobové reklamy, nádobí a možná i stylový nábytek. Kavárníci se rovněž přiodějí podle dobových zvyklostí.


Hlavním lákadlem programu v knihovně bude výstava o Karlově mostě a předvedení starých i nových průvodců Prahou. Aktuální informace o naší kavárně při Muzejní noci najdete i na Fb.
To, co už vím o chystaných dobrotách, slibuje i nějaké překvapení...

Žádné komentáře:

Okomentovat