pondělí 15. září 2008

Co mají společného snobský grep a mrkev venkovanka?

Čistá grepová dužina má výraznou citrusovou chuť, je jen příjemně nahořklá a velmi osvěžující i samotná, zvlášť vychlazená. Taková nóbl chuť, málokdy vydržím ji nesníst hned při loupání.
Leckoho odrazuje ta práce, jistě existuje plno způsobů, jak si s grepem poradit.
Vypracovala jsem si následující postup: oloupu kůru po měsíčkách, odstraňovat pečlivě zbytky bílé slupky není třeba
Rozloupnu na půl a nožem začnu nařezávat kůži dílku u středu, stáhnu až přes hranu a čistou dužinu vyjmu.
Tu prázdnou přepážku tam klidně nechám a i s ní naříznu další dílek a sloupnu zas vše najednou. I těch pár zrníček se snadno vyndá.
Dá se použít i do nejrůznějších ovocných salátůTentokrát jsem potřebovala zpracovat zbytek mrkví. Nastrouhala jsem jich pár a přidala kousky grepové dužiny, vidíte, jak se spolu doplňují? Tón v tónu, chuťově delikatesní, zvlášť když jsem zjemnila jedním jablkem a hrstí rozinek, trochu osladila a hotovo…nevypadá to báječně?
Mrkvové saláty jsem si zvykla doplňovat jablkem vždy, doslova méně drhnou než ty ve školní jídelně, zalité vydatně vodou. Když je vše příliš suché, přidám nějaký džus, citrusy, ananas, meruňky, broskve, vše se třeba i kompotované s mrkví výborně doplňuje. Kyselím většinou citrónem. Rozinky salát přisladí, ale trochu cukru dám. I jiné kandované ovoce se hodí, miluju třeba pomerančovou kůru. Dává se též kokos, oříšky a všelijaká semínka, ale tomu naopak neholduju.
Už jen připravovat tyhle nejjásavější barvy zvedne náladu v pošmourném depresivním dni, a co teprve když jich pěknou misku spořádáte!

Žádné komentáře:

Okomentovat