sobota 7. února 2009

Proč se klepou řízky

Autor stejnojmenné knihy, který je profesorem biochemie a popularizující literatuře se zatím nevěnoval, uvádí na pravou míru některé názory na přehnanou škodlivost nejrůznějších látek, přidávaných do potravin (nazývaných nepřesně "éčka"). Militantním zastáncům přírodních potravin připomíná, že i strychnin je přírodní látka, stejně jako další silné jedy a alergeny. Vysvětluje, jak co působí, čemu se vyhnout a přidává i různé zajímavosti o potravinách.
Víte, že brambory se nemají skladovat společně s cibulí? Víte, že původně při ztužování tuků docházelo ke vzniku látek, které zvyšovaly hladinu "špatného" cholesterolu v krvi? A že ve sklenici majonézy je sotva jeden žloutek, takže to není žádná cholesterová bomba? Víte, proč se sníh nenašlehá v misce z umělé hmoty?
Knížka nevelkého rozsahu není vyčerpávající, ale upozorní na složité závislosti a procesy při výrobě a zpracování potravin, ale i během trávicího procesu. Ty souvislosti nejsou na první pohled laikům zřejmé, a tak dochází k řadě neopodstatněných závěrů a, nemohu nedodat, i k zneužití důvěřivějších spotřebitelů. A výklad o smyslu některých kuchyňských úkonů zas umožní začínajícím hospodyňkám pracovat efektivněji a s větším porozuměním pro věc.
Mikeš, Vladimír: Proč se klepou řízky : chemie v kuchyni / il. Václav Johanus - Praha: Dokořán, 2008 . - 199 s.: tab., ISBN 978-80-7363-143-7

Žádné komentáře:

Okomentovat