Tohle jídlo vypadá pracnější, než opravdu je. To by mi tak nevadilo, ale též si dlouho rozmýšlím, zda si ho dopřát, když tedy evidentně nepatří mezi racionální pokrmy! Ale v zimě aspoň jednou si ho dáme. Je totiž jakýmsi koncentrátem typických českých chutí a snadno si získává přízeň dalších strávníků. Je to pokrm evokující domáckou atmosféru a s tím spojené pocity pohody a bezpečí, jiný zas s nostalgií zavzpomíná na staré zlaté časy, kdy ještě jídlo muselo být vydatné a cholesterol nebyl vynalezen...
Když se postupuje s rozmyslem, dá se příprava špekounů zvládnout docela rychle. Jako u mnoha jiných předpisů je i zde dobré věnovat čas na rozmyšlení pracovního postupu, co, kdy a v čem nejlíp udělat! Jelikož nejsem schopna cokoli číst či poslouchat v metru, kde bych musela vytahovat brýle nebo sluchátka, držet krom tašky a sebe ještě další předměty, věnuji na takovouhle nejrůznější "manažerskou" přípravu právě čas strávený v MHD a doma už to jenom vykonám!
Na šest porcí jsem vzala 12 housek, to samozřejmě není malá hromada. Málem mi nestačily mísy a kastroly, ale ono se to pak slehne…Začínám tím, že housky či rohlíky nakrájím na kostky, nejšikovnější se mi zdá pokrájet je po délce, pak po výšce a nakonec napříč celou housku najednou, ba i dvě se dají pokrájet současně.
Všechno se to musí trochu opéci, tak jsem na 100g sádla do velikého kastrolu hodila dvě cibule na kostičky, a když zesklovatěly, přisypala k nim pokrájené pečivo. Tedy měla jsem kastrol úplně plný, zdálo se, že tuku je tam nesmyslně málo, leč to je právě zdání. Převracením a mícháním se pečivo slehne, tuku nemusí být tolik, aby se v něm housky topily, stačí sem tam opečená ploška, tak to bude v pořádku, jen nic nepřipálit, dát menší teplotu! Odstavila jsem kastrol a nechala trochu schladnout, to už byl jen něco přes polovinu plný.
Na pánvičce jsem pak zvlášť opekla kostičky masitější slaniny, dala jsem jí kolem ¼ kg.
Rozmíchala jsem si tři vejce v 350ml mléka a nalila na již jen vlažné housky. Měly by tak za půl hodinky nasáknout.
V oddechovém čase jsem si poklidila v kuchyni, co bylo třeba.
Pak přímo do kastrolu jsem na opečené a nasáklé housky přisypala 100g hrubé mouky, hrst mražené pažitky, opečenou slaninu, trochu soli (skoro vše je slané dost), pepře, majoránky a prohnětla.
Je-li třeba, přidám další mléko nebo strouhanku, ale trefila jsem to tak akorát - hmota se samozřejmě trochu lepí, na focení to byla ta nejnáročnější chvíle! Jinak by to zase nedrželo pohromadě, to dá rozum…Než jsem začala mokrýma rukama tvořit malé pevné knedlíky, dala jsem si vařit vodu do jiného kastrolu.
A přitom mě napadlo, že jsem taky někdy mívala jen jeden velký kastrol, takže proto jsem musela housky přesypat do mísy a zpracovat vše v ní a hned ho umýt, aby knedlíky byly v čem uvařit.
Měla jsem jich bez dvou třicet, vařila jsem je nadvakrát, stačí 6 minut. Trochu nabydou. Vybrala jsem je na cedník a nechala okapat a vychladnout. Jsou výborné s jakýmkoli zelím či špenátem. Dají se snadno ohřát na pařáku, v mikrovlnce i na pánvičce, zmrazit, transportovat...
Žádné komentáře:
Okomentovat