Hledala jsem nějaký fígl, jak si zjednodušit přípravu musaky, a tady je: úplně stejné ingredience se použijí přímo na půlky lilku.
Mám musaku moc ráda, ovšem je to pokrm z těch pracnějších, protože se vše nejdřív dělá zvlášť a teprve pak se zapéká: lilky se nechávají vypotit a pak opékají, maso se dusí s rajčaty, míchá se bešamel, prostě hodně patlání.
Tenhle recept část práce ušetří a chutná stejně, navíc i lépe na talíři vypadá...
Toto tzv. typicky řecké jídlo se však jako i jiné pokrmy rozšířilo během nadvlády mocné Osmanské (Turecké) říše, která tam trvala celých šest století... A ten francouzský bešamel se na musace objevil prý až ve dvacátých letech, kdy se Osmanská říše rozpadla.
Jeden lilek stačí na dvě porce. Překrojila jsem ho napůl a udělala nakoso zářezy, do kterých jsem vpravila sůl. Řeznou stranou jsem půlky položila do lehce olejem vytřeného pekáčku a šoupla do trouby na asi 20 minut. Slupka se zvrchu trochu propadne, upečený lilek změkne.
Mezitím jsem opekla 1/4 kg mletého masa na cibuli a česneku, přidala rajčata (nejlépe sekaná nebo aspoň protlak), okořenila pepřem, trochou skořice a hrstí strouhaného sýra. Může se kapku přisladit. Masovou směs jsem nechala zatím dusit.
Pustila jsem se do bešamelu. Světlou jíšku ze 2 lžic másla a 2 lžic mouky jsem zředila hrnkem mléka a pilně míchala metličkou, osvědčila se mi taková ta spirála. Mléko je lépe nalívat po částech, když je předchozí dávka dobře spojená s jíškou. Bešamel se musí dobře provařit, uvádí se tak deset minut. Osolila jsem, opepřila, dala muškátový oříšek. Do řeckého bešamelu se přidává ještě žloutek (v tomto množství 1) a nakonec už po odstavení z plotýnky asi dvě hrstě sýra, nejlépe parmezánu ap.
Pak jsem už upečený lilek zamačkala vidličkou do slupky, pokryla masovou směsí a bešamelem a dala zapéci. Výsledek mě dost nadchl, příprava mě bavila. Zapečený lilek vypadá docela pěkně. Ideálně se k němu hodí toustový chléb nebo nějaká chlebová placka, ale taky kuskus nebo rýže.
Žádné komentáře:
Okomentovat